Web Tasarım

Web Tasarım

Bir web tasarlamak için önce bir projeye ihtiyaç vardır. Firma, kişi, marka veya ürün projenin odak noktasıdır. Örneğin.; Doktor Veya Diş Hekimi Web Sitesi, Firma Web Sitesi, Otel Web Sitesi, Sağlık Merkezi veya Hastane Web Sitesi Web Tasarım Projesidir. Buradan anlaşıldığı üzere web tasarımı, bir kişi, kurum veya kuruluşun tanıtımını yapmak amacıyla web sayfalarının kodlanması, düzenlenmesi ve internette yayınlanması işinin tamamıdır. Bu çalışmaları yürüten uzmanlara web tasarımcıları, web tasarımcıları veya web yöneticileri denir.

Web tasarımı Aşamaları Nelerdir?


Bir web sitesi yayınlanmadan önce birçok aşamadan geçer.

  • projenin belirlenmesi
  • Kurumsal Kimlik Çalışması
  • Grafik tasarım okudu
  • Web Sayfası Kodlama
  • İçerik yönetim sistemi entegrasyonu
  • Web sitesi test süreci
  • sitenin yayınlanması

Projenin Belirlenmesi


Proje tanımlanırken ihtiyaçlar dikkate alınır. Web sitesinin amacı, kişi veya kurumu tanıtmak veya şirketin ticari faaliyetlerini öne çıkarmak olabilir. Bu noktada kapsamlı rekabet analizleri yapılmaktadır. Proje tanımlandıkça sitenin amacı ve sitenin içeriği netleşecektir.

Kurumsal Kimlik Çalışması


Kurumsal kimlik çalışması, web tasarım projesi hayata geçmeden önce tamamlanması gereken çalışmalardır. Örneğin.; Şirket logosu kurumsal kimlik çalışmasının bir parçasıdır. Web sitesinde kullanılan renkler firmanın kurumsal renkleri ile doğru orantılı olmalıdır. Logo, renk, slogan vb. Kurumsal kimlik unsurları web tasarımında kullanılan ana unsurlardır.

Grafik tasarım 


Kurumsal kimlik çalışmaları grafik tasarım dersi üzerine kuruludur. Web sitelerinin görsel tasarımı, Adobe Photoshop gibi piksel tabanlı görüntü ve fotoğraf düzenleme programları ile yapılmaktadır. Web sitelerinde kullanılacak görsel, fotoğraf, grafik gibi görseller özenle hazırlanır ve uygun ve doğru yerlere yerleştirilir.


İçerik Yönetim Sistemi (CMS) entegrasyonu


Web sitesi sahibinin web sayfalarına ait İçerik Yönetim Sistemi (CMS), fotoğraflar, resimler, tablolar, grafikler, videolar, metinler vb. İçerik eklemenizi ve kaldırmanızı sağlayan yazılım. CMS yazılımı, web sitesi sahibinin web tasarımcısına bağlı kalmadan web sitesi içeriğini güncellemesine olanak tanır. Ancak günümüzde CMS yazılımı sadece web sitelerini güncellemek için kullanılmamaktadır. Birçok web tasarım firması veya freelance tasarımcı, web tasarım çalışmalarında CMS yazılımını kullanarak hizmetlerini sunabilmektedir. CMS yazılımı, çok kapsamlı bir konu olmasına rağmen CMS yazılımının işlevleri, uygulama alanları ve avantajları kendi bölümünde ele alınabilir.

Web sitesi test süreci


Web tasarım çalışmasının doğru yapılıp yapılmadığını gösteren bu süreçte eksik ya da fazla olan çalışmalar tespit edilir. Web sitesinde olması gereken ancak gözden kaçan detaylar olabilir. Bazen teknik bir konu, bazen de görsel veya metin odaklı içerikle ilgili. Test aşamalarında web sayfalarının görsel durumu, mobil cihazlarda görünümleri, sayfa görüntüleme hızları vb. Sorunların gerekli kontrolleri yapılarak web sitesinin çalışma performansı optimum seviyeye getirilir.

Yardıma mı ihtiyacınız var?

7/24 Ekibimizden Destek Alabilirsiniz.